jesuis_kwasniewskiCzłowiek pojedzie na poważną prezentację, wypije szklankę wody i od razu robią mu zdjęcia. Normalnie #JeSuisKwaśniewski Ale tak na poważnie, to w Polsce po raz pierwszy pojawiła się Toyota Mirai – samochód zasilany wodorem.

Gdyby ktoś mnie spytał, jaka technologia w motoryzacji najbardziej mnie dziś interesuje, ogniwa paliwowe zasilane wodorem nawet nie przyszłyby mi do głowy. Nie dlatego, że nie wiem o ich istnieniu, ale dlatego, że mieszkamy w Polsce – kraju, w którym właśnie ogłoszono ratowanie kopalń do samego końca – naszego lub ich. Tymczasem kolejne firmy stawiają na samowystarczalność, zamawiając energię zastrzegają w kontraktach, że ma to być energia ze źródeł odnawialnych. Jak mamy być krajem nowoczesnych technologii, skoro okopujemy się z paliwem do starych lokomotyw?

Dlatego myśląc o nowych technologiach prędzej widzę nad Wisłą autonomiczne samochody. Chociaż i te pewnie będą zajeżdżać sobie drogę, a rozmawiające z infrastrukturą i między sobą nawzajem pojazdy będą sobie wysyłać obelgi. A na końcu takie auto trafi do magika, który wytnie całą tę ekologię, DPFy i inne syfy, żeby samochód mógł zapierdalać tanio i bez oglądania się na innych. Przecież te spaliny mnie nie dotyczą. Zostawiam je za sobą.

O co chodzi więc z pojawieniem się w Polsce samochodu zasilanego wodorem? Toyota Mirai pojawiła się w Polsce przy okazji konferencji poświęconej europejskiemu projektowi HIT-2-Corridors. Projekt powstał w celu zbudowania w Europie zintegrowanej sieci infrastruktury tankowania wodoru. Jednym z omawianych zagadnień będą perspektywy rozwoju tej technologii na polskim rynku. Konferencja odbyła się w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.

Mirai jest pierwszym samochodem seryjnym Toyoty wykorzystującym wodorowe ogniwa paliwowe. Pobierany z baku wodór podlega reakcji z tlenem, dając prąd służący do zasilania silnika elektrycznego. Tankowanie Mirai trwa 3 minuty, a zasięg to 500-700 km. Mirai nie emituje żadnych spalin, a jedyne co wydobywa się z samochodu to woda.

Teraz czekam, kiedy producenci samochodów usprawnią odzyskiwanie wody z samochodów zasilanych wodorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *