Nie oceniaj napędu nosem.

www.carstuckgirls.com

prawy przód

#czterykółka nr 4 okazały się takim sukcesem, że skontaktował się ze mną Redaktor Jakóbczyk, żeby poinformować mnie o błędzie w moim wpisie. Skontaktował się ze mną na priva, co w jego przypadku oznacza sympatię do mnie. Nie chcecie być autorem czegokolwiek, co publicznie krytykuje Redaktor Jakóbczyk.

Redaktor Jakóbczyk wyjaśnił mi, że Audi A6 Allroad quattro ma napęd AWD Torsen, a nie Haldex, a co za tym idzie nie ma mowy o paleniu sprzęgła wiskotycznego. Co zatem śmierdziało? Prawdopodobnie klocki hamulcowe. Hamulce mogą być częścią niewyłączalnego systemu kontroli trakcji. Tzn. mimo wyłączonego ESP i kręcenia bączków, samochód przywoływał mnie do porządku. Teraz rozumiem przerażenie w oczach przedstawicieli Audi, którzy w myślach przeliczali potencjalne koszty wymiany tarcz hamulcowych i klocków po zetknięciu z piaskiem.

Swoją drogą po kiego grzyba robić samochód z 326-konnym silnikiem, a potem dodawać mu systemy na siłę dławiące drzemiącą w nim moc? Samochody o dużej mocy kupuje specyficzny typ człowieka, który na pewno będzie próbował znaleźć limit możliwości. Niestety zwykle jest to limit możliwości systemów, bo możliwości kierowcy już dawno się skończyły.

 

lewy przód

A skoro o systemach mowa, to europejska organizacja badająca poziom bezpieczeństwa w nowych samochodach Euro NCAP ogłosiła wyniki kolejnej serii testów zderzeniowych. Jak na ciągłe zaostrzanie kryteriów, to nowe samochody są niezwykle bezpieczne. Cztery z sześciu dostały maksymalną ocenę – pięć gwiazdek. Cztery gwiazdki zdobyło Renault Megane, które ma już 6 lat i w kolejnej generacji na pewno znów zdobędzie wysokie noty. Z kolei na trzy gwiazdki oceniono Suzuki Celerio – samochód, który w innych okolicznościach w ogóle nie zasługiwałby na uwagę. A, przepraszam! Dział prasowy Suzuki podkreśla, że Celerio ma największy bagażnik w segmencie A+. A z tyłu zmieści się Pascal i dwóch dorosłych facetów.

 

prawy tył

Ale my tu gadu gadu o Celerio i Megane, a tymczasem pięć gwiazdek zdobyła Tesla S. Nie było mowy o żadnych pożarach spowodowanych najechaniem na wystające z drogi elementy. Zabezpieczenia działają. Tesla Model S jest kuriozalnym przypadkiem. Ma napęd elektryczny, jest droga, a jednak (jak wynika z moich obserwacji komentarzy w sieci) Polakom się podoba. I to Polakom, którzy uważają Passata B5 za szczyt marzeń, a kupowanie drogich samochodów uważają za bezsens.

 

lewy tył

Amerykańscy producenci samochodów tworzą konsorcjum, którego celem jest zabezpieczenie samochodów przed hakerami. Jak zwykle korporacje działają z opóźnieniem. Samochody były już hakowane wielokrotnie. A teraz jest jeszcze łatwiej.

 

piąte koło u wozu

Gdzieś na końcu internetów jest taka strona. A na niej:

http://youtu.be/v8keJXjguM0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *