(mniej więcej codzienny przegląd okołomotoryzacyjny)

devlro2

Prawy przód – Hyundai Genesis zwalnia przed radarem

hyundai1

Niedawno firma Hyundai Motor Poland ogłosiła ceny nowej limuzyny Genesis. Co takiego ma w sobie ten samochód, że jego cena to 299 000 złotych? Wątpię, żeby w Polsce znaleźli się amatorzy drogich Hyundaiów, ale na rynku północnoamerykańskim Genesis dostępny będzie z systemem, który sam zwalnia przed stacjonarnymi radarami. Hyundai potwierdza, że coś takiego istnieje, ale jest niedostępny w Europie. GITD może spać spokojnie.

hyundai2

Hyundai daje też rodzicom narzędzie śledzenia poczynań swoich pociech za kółkiem. Podobne rozwiązanie ma w przyszłości oferować MobilEye.

Lewy przód – wodorowa Toyota

Toyota zaprezentowała produkcyjną wersję pierwszego modelu wykorzystującego ogniwa paliwowe. Samochód ma trafić do sprzedaży w Europie i Stanach Zjednoczonych już za rok. W przeliczeniu z jenów samochód ma kosztować raptem ok. 200 000 zł. Wodorowa rewolucja jednak na razie Polsce nie grozi, bo Toyota zacznie sprzedaż na rynkach z rozwiniętą infrastrukturą tankowania wodoru.

toyota_FCV

A skoro o Toyocie mowa, to nowy Prius ma 6 miesięcy opóźnienia. Albo chodzi o wydajność, albo o prowadzenie. Będzie słonecznie, o ile nie spadnie deszcz.

Często zastanawiacie się, ile będzie kosztowała wymiana akumulatorów w samochodach elektrycznych i hybrydowych. Wg forum poświęconemu Nissanowi LEAF: 5 500 dolarów.

W temacie elektryków: Tesla pokazała patenty, ale mało kogo to obchodzi.

Prawy tył – bezpieczny jak szybki Ford

Goodwood Festival of Speed to okazja do pokazania najciekawszych i najszybszych samochodów. Co pokazał Ford? Nowego (tak naprawdę facelift) Focusa ST… dobrze… z silnikiem diesla. Srsly?! Naprawdę nie rozumiem sensu Golfa GTD i nie wiem dlaczego ktoś chciałby w tym segmencie konkurować.

FocusST_01

Za to nowy Mustang, na którego Ford każe nam czekać i czekać, będzie miał system powiadamiania o wypadkach. Tak, niebawem w Europie każdy nowy samochód będzie musiał coś takiego mieć. Ale tu jest ciekawa prezentacja, która pokazuje jak to działa i co robi.

Ford pokazuje też przyszłość kokpitu. Czy Wam też się wydaje, że gest i komendę głosową można zastąpić tradycyjnym naciśnięciem guzika?

I jeszcze jedna wiadomość z Forda: silnik 1.0 EcoBoost znów został silnikiem roku.

Lewy tył – Droga naprawa

General Motors przywołuje do serwisów 8,4 mln samochodów w związku z wyłączającymi się stacyjkami i wieloma innymi usterkami. Na liście są m.in. modele Cruze i Trax, ale polskie wersje są bezpieczne. Natomiast jeśli kupiliście coś sprowadzonego ze Stanów, radzę się zapoznać z listą podaną w artykule.

Piąte koło u wozu – o take toyote

Po naszych drogach powinno jeździć więcej takich samochodów.

devlro1

Trzymajcie kciuki za następne wydanie przeglądu #czterykółka – nie wstydźcie się podzielić nim ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *