Alfa Romeo bardzo sprytnie podeszła do nowych modeli Giulia i Stelvio. Na spotkaniu wysokiego szczebla ktoś zaproponował pokonanie Niemców w grze, którą ci sami wymyślili. Wprawdzie Giulia najwyżej podgryza rywalom kostki, ale Stelvio może już stanąć do równej walki.

Poniżej jest tabela z wymiarami, osiągami i cenami Alfy Romeo Stelvio i bezpośredniej konkurencji. Stelvio wygrywa lub jest w czołówce w większości kategorii. Przypadek? Nie sądzę.

Podobną strategię Włosi zastosowali w przypadku Giulii, ale tam próbowali zachować jakieś proporcje, więc wyszła im nieudolna kopia BMW. Alfisti pewnie spaliliby pod moim domem przedstawiającą mnie kukłę, ale Alfa którą jechali, sama stanęła w płomieniach, trzeba było gasić i nie dali rady dojechać na czas.

W przypadku Stelvio poszło o wiele lepiej, bo projekt SUVa Alfa Romeo kisiła od kilkunastu lat i wiadomo było, że zjawiskowy nie będzie. Koncepcyjny Kamal wyglądał jak podniesiona wersja 147, ale Stelvio to napakowana 4-drzwiowa Brera. Brera pięknym samochodem jest, ale spróbuj dać Włoszce za dużo botoksu i wychodzi potwór.

W każdym razie Alfa Romeo Stelvio, nawet z dwulitrowym silnikiem w tabeli kosi konkurencję. Szczerze mówiąc, na drodze też trudno jej będzie dorównać. Rozmawiałem na ten temat ze znajomym, który słusznie zauważył, że ostatnim dobrym włoskim samochodem był Fiat 500 (ten z końca lat 50.) Włosi kombinowali na różne sposoby, ale być może platforma Giorgio jest pierwszym udanym projektem od tamtych czasów.

Jasne, Alfa Romeo Stelvio nie jest pozbawiona wad. O części mówię w teście, ale kilka zostawiłem sobie na potrzeby tego wpisu. Na przykład ustawienia bocznych lusterek nie są przypisane do ustawień fotela. Tymczasem każdy kierowca ma nieco inne ustawienie lusterek, a kierowców różni 10 lub więcej centymetrów wzrostu, to tam gdzie ja widzę klamki, Ania widzi chodnik.

W wersji First Edition są przepiękne, aluminiowe nakładki na pedały. Problem w tym, że w mokry dzień stopa zsuwała mi się z pedału hamulca. I wcale nie miałem na sobie lakierek na skórze, ale sportowe buty z miękką, gumową podeszwą. Na niskich obrotach, szczególnie (ale nie tylko) przy zimnym silniku skrzynia biegów szarpie w trybie Advanced Efficiency. Żeby zmienić ustawienie klimatyzacji, trzeba najpierw zasygnalizować to jednym pokręceniem gałki, a następnie drugim pokręceniem ustawić żądaną temperaturę.

Alfa Romeo Stelvio ma wielki potencjał i na tle Giulii jest doskonałym samochodem, ale czy na poprawienie takich głupot trzeba będzie czekać na face lifting?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *