Jazda próbna

Alfa Romeo Stelvio – Giorgio bije Hansa

Alfa Romeo bardzo sprytnie podeszła do nowych modeli Giulia i Stelvio. Na spotkaniu wysokiego szczebla ktoś zaproponował pokonanie Niemców w grze, którą ci sami wymyślili. Wprawdzie Giulia najwyżej podgryza rywalom kostki, ale Stelvio może już stanąć do równej walki.

Poniżej jest tabela z wymiarami, osiągami i cenami Alfy Romeo Stelvio i bezpośredniej konkurencji. Stelvio wygrywa lub jest w czołówce w większości kategorii. Przypadek? Nie sądzę.

Podobną strategię Włosi zastosowali w przypadku Giulii, ale tam próbowali zachować jakieś proporcje, więc wyszła im nieudolna kopia BMW. Alfisti pewnie spaliliby pod moim domem przedstawiającą mnie kukłę, ale Alfa którą jechali, sama stanęła w płomieniach, trzeba było gasić i nie dali rady dojechać na czas.

W przypadku Stelvio poszło o wiele lepiej, bo projekt SUVa Alfa Romeo kisiła od kilkunastu lat i wiadomo było, że zjawiskowy nie będzie. Koncepcyjny Kamal wyglądał jak podniesiona wersja 147, ale Stelvio to napakowana 4-drzwiowa Brera. Brera pięknym samochodem jest, ale spróbuj dać Włoszce za dużo botoksu i wychodzi potwór.

W każdym razie Alfa Romeo Stelvio, nawet z dwulitrowym silnikiem w tabeli kosi konkurencję. Szczerze mówiąc, na drodze też trudno jej będzie dorównać. Rozmawiałem na ten temat ze znajomym, który słusznie zauważył, że ostatnim dobrym włoskim samochodem był Fiat 500 (ten z końca lat 50.) Włosi kombinowali na różne sposoby, ale być może platforma Giorgio jest pierwszym udanym projektem od tamtych czasów.

Jasne, Alfa Romeo Stelvio nie jest pozbawiona wad. O części mówię w teście, ale kilka zostawiłem sobie na potrzeby tego wpisu. Na przykład ustawienia bocznych lusterek nie są przypisane do ustawień fotela. Tymczasem każdy kierowca ma nieco inne ustawienie lusterek, a kierowców różni 10 lub więcej centymetrów wzrostu, to tam gdzie ja widzę klamki, Ania widzi chodnik.

W wersji First Edition są przepiękne, aluminiowe nakładki na pedały. Problem w tym, że w mokry dzień stopa zsuwała mi się z pedału hamulca. I wcale nie miałem na sobie lakierek na skórze, ale sportowe buty z miękką, gumową podeszwą. Na niskich obrotach, szczególnie (ale nie tylko) przy zimnym silniku skrzynia biegów szarpie w trybie Advanced Efficiency. Żeby zmienić ustawienie klimatyzacji, trzeba najpierw zasygnalizować to jednym pokręceniem gałki, a następnie drugim pokręceniem ustawić żądaną temperaturę.

Alfa Romeo Stelvio ma wielki potencjał i na tle Giulii jest doskonałym samochodem, ale czy na poprawienie takich głupot trzeba będzie czekać na face lifting?

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *