Alfa Romeo Stelvio to – wraz ze sportowym sedanem Giulią – prawdopodobnie najlepiej prowadzące się dziś dwa auta na rynku. I to ostatnie Alfy z napędem wyłącznie spalinowym.

🏎️🏎️🏎️ SJS Driving Academy zaprasza na szkolenia! 🏎️🏎️🏎️🏎️

https://cutt.ly/SJSDASZKOLENIA

Nowy model – Alfa Romeo Tonale – będzie oferowana w Europie głównie z napędem hybrydowym. Będzie miękka hybryda oraz hybryda typu plug-in. Na wybranych rynkach (m.in. w Polsce) będzie można jeszcze zamówić diesla. Dwulitrowa benzyna tylko w Stanach, bo nie spełnia europejskich norm. To ostatni moment, żeby pomyśleć o Stelvio i Giulii, bo do 2027 roku wszystkie modele w gamie Alfy mają być elektryczne. Nie zelektryfikowane. ELEKTRYCZNE.

Można mieć zastrzeżenia do innych aspektów użytkowych Alfy Romeo Stelvio, ale gdybym szukał auta tylko pod kątem frajdy z jazdy, w segmencie SUVów trudno o lepszy stosunek przyjemności do ceny. Mocniejszych i szybszych aut trzeba szukać wśród modeli z 3-litrowymi silnikami, a wtedy do gry wkracza Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio i zostawia konkurencję w tyle.

Układ kierowniczy Stelvio jest szybszy niż w Porsche Macanie. Stelvio jest gotowa zmieniać kierunek jazdy niemal zanim o tym pomyślisz. A do tego 280-konny silnik z momentem obrotowym na poziomie 400 Nm chce wyrywać do przodu. W trybie ręcznym skrzynia biegów trzyma przełożenie.

Zawieszenie jest sprężyste, dobrze tłumi nierówności, ale nie pozwala na znaczne przechyły w zakrętach. Dopiero podczas ostrego hamowania czuć, że samochód zaczyna nurkować. Widoczność jak na SUVa z opadającą linią dachu jest zaskakująco dobra. Dlaczego więcej ludzi nie jeździć Stelvio?

Bo frajda z jazdy to jedno, a życie codzienne to drugie. Są samochody, które dostarczają 80% tego, co Stelvio, ale są lepsze w innych dziedzinach. O co chodzi? Zapraszam na test!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.