BMW X3 G01 jest już na rynku od kilku lat. Ostatnio pojawiła się wersja z napędem hybrydowym typu plug-in. Czy można mieć ekologicznego, szybkiego i praktycznego SUVa w jednym?

Projektowanie samochodów to złożony proces. Kolejne generacje są na deska kreślarskich (czy raczej w CADzie) już w chwili debiutu obecnej generacji. BMW eksperymentowało już z hybrydami typu plug-in np. w Serii 3 czy w MINI Countrymanie, ale mam wrażenie, że to były tylko próby przed uwzględnieniem PHEV w projektach kolejnych generacji.

Niestety coraz szybciej narzucane coraz to ostrzejsze normy emisji sprawiły, że producenci samochodów musieli pójść na skróty i zacząć implementować pewne rozwiązania o wiele szybciej, niż to wcześniej zakładano. Niektórym wychodzi to nieźle (patrz Mercedes A250e czy Opel Grandland X HYbrid4), innym… BMW na przykład moim zdaniem musi jeszcze popracować nad implementacją.

Przede wszystkim akumulatory mają zbyt mała pojemność, a poza tym zmieszczenie napędu xDrive oraz napędu hybrydowego sprawiły, że X3 PHEV traci nieco z funkcjonalności auta rodzinnego.

Na szczęście hybrydowe BMW X3 jest nadal bardzo wygodne, szybkie, ma napęd na wszystkie koła, jest dobrze wyciszone, a trasie w miarę oszczędne. Zachęcam do obejrzenia świątecznego odcinka z trasy, którą zrobiliśmy z Anią po Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *