Od 2007 roku Fiat 500 to duma polskiej fabryki w Tychach. Niebawem rozpocznie się też produkcja innych modeli grupy Stellantis – Jeepa i Alfy Romeo, w tym modeli elektrycznych. Ale Fiat 500e na razie powstaje w Mirafiori na przedmieściach Turynu.

Kiedy w Polsce rozpoczynała się produkcja nowej 500-ki, w polskich mediach ruszyła właśnie kampania reklamowa nowego Fiata Bravo z piosenką Meravigliosa creatura (wspaniała istota, stworzenie). Włoska wokalistka rockowa Gianna Nannini odgrzewała swój przebój z 1995 roku (wtedy z kolei Fiat Punto zdobył tytuł Europejski Samochód Roku), ale i tak połączenie zachrypłego głosu i smyczków w refrenie łapało za serce. Do dziś łapie. Posłuchaj całości.

To były dla Fiata piękne czasy. Dziś zostały tylko 500-ka (w kilku smakach), Panda i Tipo.

W 2021 roku Fiat wkracza w erę elektromobilności i nowy Fiat 500e to przykład tego, co może nas czekać. Z zewnątrz 500e nadal wygląda jak lifting liftingu liftingu. Wymiary zewnętrzne niewiele różnią się od wersji z konwencjonalnym napędem, ale wewnątrz jest dużo nowości. A parę rzeczy zostało po staremu, jak absolutny brak miejsca z tyłu i tył oparć kanapy wykończony blachą, która zaraz zostanie porysowana bagażem, który do bagażnika się nie zmieści.

Całość napędzana jest teraz potencjalnie zieloną energią i gdyby samochód osiągał obiecywany zasięg, byłby to rynkowy hit na miarę 500-ki z 2007 roku.

A jaki naprawdę jest Fiat 500e? Zapraszam na test!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *