Ciasno robi się na rynku kompaktowych crossoverów premium. Do BMW X1, Mercedesa GLA i Audi Q3 niedawno dołączyły Volvo XC40 i Jaguar E-Pace. A za chwilę pojawi się  jeszcze BMW X2.

W Jaguarze spotkałem się z kolegą z tygodnika Auto Świat. Do wyboru są samochody biały i czerwony. Jest połowa stycznia i właśnie spadł pierwszy w tym roku śnieg. Biały Jaguar E-Pace świetnie prezentował się zaparkowany pod Halą Gwardii, gdzie poprzedniego wieczoru była polska prezentacja tego modelu, ale na śniegu chcesz mieć każdy inny kolor, tylko nie biały. Zadecydował rzut monetą i odjechałem czerwonym. Los tak chciał, a mnie Jaguar od razu bardziej się spodobał.

Tu pozwolę sobie na dygresję. Parę dni temu spotkałem się człowiekiem, który robi duże interesy. Rozmawialiśmy sobie na różne tematy i zwrócił moją uwagę na to, że klienta nie należy słuchać, a obserwować. Klient w dobrym nastroju przymknie oko na jakieś niedociągnięcie, które może równie dobrze być deal-breakerem, kiedy klient jest w złym nastroju.

Ja odebrałem Jaguara E-Pace w dobrym nastroju i spokojnie przebijałem się przez popołudniowe korki ciesząc się wygodnym wnętrzem, sprężystym zawieszeniem, mocnym silnikiem i…

Zgrzyt nastąpił na pasie rozbiegowym. Gdzieś w oddali światła jadącego samochodu, kilometr miejsca, wciskam gaz i nagle widzę, że ten majączący w oddali samochód to Clio, któremu ja właśnie zajechałem drogę. Pod nosem zanuciłem pół wersu z Garbatego Diabła Kalibru 44, przeprosiłem i zacząłem się zastanawiać nad tym, co przed chwilą się stało.

Jaguar E-Pace ma 249 KM, więc wciśnięcie pedału gazu powinno wywoływać jakąś reakcję. Co więcej, silnik jest turbodoładowany i przez większość czasu zachowuje się jak diesel, tzn. ciągnie z dołu już od 1.200 obrotów! Ale na górze jest gorzej. Próbowałem w trybach zwykłym, sportowym, eko i nic. Podobno to kwestia zaprogramowania skrzyni biegów ZF przez Jaguara (lub na życzenie Jaguara).

I właściwie to jest moje główne zastrzeżenie do tego samochodu. Nie przeszkadza mi ani to, że ma mniejszy bagażnik niż konkurenci (podawane przez JLR 577 L to nie wartość VDA), ani że jest cięższy, ani że nie należy do najoszczędniejszych. Przez większość czasu to bardzo fajny samochód. Tylko zróbcie coś z tą skrzynią biegów!

Jaguar E-Pace wg Ani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *