KIA_Soul_EV

Ostatnio coraz więcej producentów próbuje szczęścia z samochodami o napędzie elektrycznym. Do stawki dołączyła też KIA z modelem Soul EV.

Projekt Kii Soul zrodził się na początku 21. wieku. W 2005 roku projektant z kalifornijskiego studio designu Kii został wysłany do Korei, gdzie trwały prace na koncepcją nowego samochodu. Początek Soula to rysunek dzika z plecakiem – silna sylwetka, pojemne wnętrze. Auto miało być oczywiście skierowane do młodych, wielkomiejskich nabywców. Do koncepcyjnego Soula rękę przyłożył też Peter Schreyer, który przeszedł do Kii z Grupy Volkswagena.

Pierwsza generacja Soula zadebiutowała w 2008 roku. W reklamach telewizyjnych pojawiły się rapujące chomiki, które pokazywały, jak bardzo Soul różni się od samochodów, które codziennie widujemy na ulicach.

Co ciekawe, KIA klasyfikuje Soula jako kompaktowego SUVa, mimo że auto nigdy nie miało ani napędu na wszystkie koła, ani nawet systemów wspomagających jazdę w terenie. Natomiast wkrótce po debiucie Soula zaprezentowano koncepcyjny model Soul’ster.

kia_soulster

Wprawdzie z Soulstera na razie nic nie wyszło, ale niedawno pojawił się koncepcyjny Trail’ster.

kia_trailster

KIA Soul drugiej generacji trafiła na rynek w 2014 roku. Niebanalny wygląd zewnętrzny pozostał w dużej mierze niezmieniony, natomiast poprawiono jakość wnętrza. A w 2015 roku KIA zaprezentowała Soula EV – samochód o napędzie elektrycznym. Bardzo udany samochód. Jest tylko jedno, małe ale… I nie chodzi o infrastrukturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *