Zespół Modern Talking, ochrzczony bodajże przez Marka Sierockiego Modne Tłoki był aktywny w latach 80. ubiegłego wieku. To z tego okresu pochodzi bohater dzisiejszego odcinka: Mazda RX-7 z silnikiem Wankla – z rotacyjnym tłokiem.

Wynalazca tego rozwiązania – Feliks Wankel – miał nadzieję, że nowa technologia zastąpi tradycyjne silniki tłokowe. Obrotowy tłok (lub rotor) pozwala zmniejszyć silnik, a przez to czyni go lżejszym. Ponadto obracający się tłok oznacza mniej wibracji, a jednocześnie wyższe obroty. Pozostało tylko wprowadzić do masowej produkcji niezawodną konstrukcję.

To udało się Maździe. W przeciwieństwie do wielu innych marek, japońscy inżynierowie nie poddali się i wprowadzili silnik Wankla do produkcji. Napędzał on m.in. Mazdę Cosmo oraz liczne modele z serii RX – Rotary Experimental.

Mazda RX-7, którą miałem okazję jeździć, to jeden z kilku samochodów z silnikiem rotacyjnym, należących do Pawła Gołembiewskiego. Zakochał się w kształcie RX-7 pierwszej generacji, znalazł dobry egzemplarz i nie było odwrotu.

Jak jeździ 30-letni samochód napędzany niegdyś modnym silnikiem? Obejrzyj mój materiał.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej materiałów o ciekawych samochodach klasycznych, daj mi znać w komentarzach pod filmem, a jeśli masz ciekawy samochód klasyczny i jesteś na tyle szalony/a, żeby dać mi nim pojeździć i go sfilmować, odezwij się do mnie w prywatnej wiadomości na FB/YT lub mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *