Mercedes-Benz GLE (dawniej Klasa M i ML) to SUV, który zmusił BMW do narysowania X5. 

Skonfiguruj ten samochód w Auto Katalogu Samar
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.samar.catalogue
https://itunes.apple.com/pl/app/auto-katalog-samar/id1361950238?mt=8
https://autokatalog.samar.pl

Historia obu rywali sięga pierwszej połowy lat 90. ubiegłego wieku, ale to Mercedes pierwszy zaczął prace nad Klasą M. SUV ten miał zastąpić Klasę G, ale na Gelendę jest zbyt wielu bogatych chętnych, żeby pozbyć się takiego modelu. Na początku Klasa M miała być projektowana w oparciu o Mitsubishi Pajero, ale ten plan nie wypalił, więc Mercedes stworzył własnego SUVa na ramie. BMW X5 było już autem z nadwoziem samonośnym.

To właśnie ze względu na BMW Klasę M trzeba było przemianować na ML, bo BMW sprzedaje modele oznaczone M. I tak przez wiele lat SUV Mercedesa nazywał się ML, aż w ramach faceliftingu 3. generacji (W166) w 2015 roku auto przemianowano na GLE, żeby lepiej pasowało do nazewnictwa obecnej gamy modelowej. Wyjaśniam to w teście Mercedesa GLE z 2015 roku i porównuję go z Lexusem RX.

Mercedes-Benz GLE czwartej generacji zachowuje typowe dla M/ML szczegóły, ale jest też o wiele bardziej muskularny. Na pewno nie przedziesz obok niego obojętnie. Podoba mi się też nowoczesne wnętrze z  MBUX, który moim zdaniem jest obecnie najlepszym systemem inforozrywki na rynku. Więcej o jego działaniu m.in. w teście Mercedesa Klasy B.

Mercedes-Benz GLE dostępny jest w różnych smakach, chociaż mnie do gustu przypadł ten z wizualnym pakietem AMG. Nie upierałbym się nawet na większy i mocniejszy silnik, gdyby nie związane z 300d ograniczenia napędu na wszystkie koła. Więcej o tym w teście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *