Mercedes-Benz Klasy A w 2012 roku był prawdziwą gwiazdą salonu samochodowego w Genewie. Wieczór Mercedesa w przeddzień targów uświetnił koncert Parov Stelar oraz wijąca się po masce szefowa PR marki z jednego ze środkowoeuropejskich rynków. Grubiej mogłoby być tylko, gdyby zagrali elektro.

Skonfiguruj ten samochód w AutoKatalogu Samar
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.samar.catalogue
https://itunes.apple.com/pl/app/auto-katalog-samar/id1361950238?mt=8

Piszę o tym nie po to, aby się z Mercedesa wyśmiewać. Wprost przeciwnie. Po raz pierwszy od czasu, kiedy Bertha Benz ukradła mężowi samochód, ktoś w Stuttgarcie odważył się zaszaleć, pójść na całość. Klasa A przestała być pudłem bez wyrazu, a stała się całkiem młodzieżowym kompaktem, który niestety ciut spóźnił się na imprezę.

Wnętrze było bardziej na poziomie Forda niż Mercedesa. Systemy wspomagające kierowcę może i były nowoczesne, ale można je było zamówić nawet w tańszym (i bardziej praktycznym) Focusie. Bagażnik był komicznie mały, skrzynia biegów nie nadążała za zmieniającą się rzeczywistością, a silniki poniżej AMG były anemiczne.

To nie przeszkodziło Mercedesowi znacznie odmłodzić grupę docelową modeli kompaktowych. Mercedes-Benz Klasy A oraz inne pokrewne modele sprzedają się jak ciepłe bułeczki, a znajoma nie da sobie przetłumaczyć, że Volvo XC40 jest fajniejsze od jej GLA. No nie zna się, ale co ja poradzę?

Nowy Mercedes-Benz Klasy A musi więc z jednej strony być odpowiednio młodzieżowy, a z drugiej strony nowocześniejszy. Jak tego dokonać? Po pierwsze trzeba używać nowoczesnych, modnych sformułowań. Sztuczna inteligencja, poszerzona rzeczywistość, nawigacja w 3 słowach… O tej ostatniej pewnie nie słyszeliście, ale parę lat temu, kiedy Mercedes zaczynał pracę nad nowym systemem inforozrywki, jakiś geek z piwnicy został zaproszony na ważne spotkanie z zarządem i rzucił takie hasło.

Najprościej byłoby wrzucić do środka duży tablet. I to właśnie niemieccy inżynierowie zrobili. Ale sam tablet byłby pójściem na łatwiznę. Dlatego Mercedes opracował (nareszcie!) nowy system inforozrywki MBUX ze sztuczną inteligencją i poszerzoną rzeczywistością. Podobno nawigacja what3words też jest (i Mercedes jest pierwszą marką, która ją stosuje), ale #nikogo

Gdybym po prostu przeczytał o tym w komunikacie prasowym, pewnie byłbym sceptycznie nastawiony. Ale tak się składa, że Mercedes wysłał mnie do Chorwacji, żebym sprawdził w czym rzecz. Oto nowy Mercedes-Benz Klasy A:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *