Pamiętacie reklamę Citroena C5, w której PSA prezentowało nowy wówczas model, jako wzór niemieckiej jakości? Peugeot zrobił to lepiej i wcale się tym nie chwali. Nowy Peugeot 3008 jest na swój sposób bardzo niemiecki.

O co chodzi z tymi Niemcami? Ostatnio pod jednym z moich testów ktoś z komentujących zwrócił uwagę, że wszystko porównuję do “niemieckiej konkurencji”. Bo Niemcy podchodzą do wszystkiego bardzo zdroworozsądkowo. I to da się wyczuć w ich samochodach. A Francuzi…

Pastwienie się nad francuskimi samochodami to norma. Pomijam stereotypy dotyczące jakości wykonania. Wystarczy wsiąść do niemal dowolnego Peugeot, Citroena lub Renault wyprodukowanego w ciągu ostatnich 15 lat, żeby przekonać się, jak daleko do przodu poszła konkurencja (również niemiecka) w kwestii wyposażenia, jakości wykończenia, walorów praktycznych.

Jaskółką wieszczącą zmiany był Peugeot 308 drugiej generacji, którego wnętrze ktoś zaprojektował od nowa, a nie tylko poskładał coś z wiaderka z klockami wykorzystywanymi we wszystkim od czasów 206-ki. Wnętrze było estetyczne, chociaż Niemcy powiedzieliby, że jeśli coś nie jest funkcjonalne, to o designie nie może być mowy. Z drugiej strony Niemiec pewnie nigdy nie siedział na krześle Panton. Na tym się kurwa nie da siedzieć!

I tak dochodzimy do nowego Peugeot 3008, który jest narysowany od nowa w każdym wymiarze. Wygląda inaczej, ma inne wnętrze, można go wyposażyć we wszystkie najnowsze systemy wspomagające kierowcę, jest w nim dużo miejsca… Dobra, dobra, a potem wystarczy wyjechać na drogę, żeby przekonać się, że Francuzi zaprojektowali kupę i okryli ją drogim futrem.

Też się tego obawiałem, ale okazało się, że Peugeot 3008 jest zupełnie inny. O ile Peugeot 3008 pierwszej generacji dobrze się prowadził i miał spore wnętrze, o tyle wyglądał jak parówka, więc nikt przy zdrowych zmysłach nawet by go nie rozważał. Szczególnie, że 3008 pojawił się na rynku zdominowanym przez Nissana Qashqaia. Ale Peugeot 3008 rocznik modelowy 2017 przywraca wiarę we francuską motoryzację. Nowy 3008 daje poczucie niemieckiej solidności i praktyczności. 3008 ma szansę okazać się najlepszym samochodem Peugeot od wielu lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *