Nowy Peugeot 508 jest wielkim skokiem jakościowym, designerskim i w sferze dynamiki. To po Citroenie C6 najciekawszy pojazd znad Sekwany, a przy tym opierający się teutonizacji motoryzacji i francuski do bólu niczym bagietka.

Skonfiguruj ten samochód w Auto Katalogu Samar
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.samar.catalogue
https://itunes.apple.com/pl/app/auto-katalog-samar/id1361950238?mt=8
https://autokatalog.samar.pl

Czas to powiedzieć na głos: Niemcy podstępnie ukradli Francuzom pomysł na samochód. Że to niby Daimler coś wymyślił? Przecież Francuzi mieli już rozkminione młynki do kawy i rowery, więc kolejnym logicznym krokiem był samochód. Ale historia pełna jest złośliwych chichotów. Być może gdybyśmy przestali uczyć wszystkich jeść widelcem i bronić Najświętszej Panienki, dziś w Grójcu byłaby siedziba Volvo. A tak… zmarnowane szane.

W każdym razie Francuzi mają specyficzne podejście do motoryzacji. Skoro musi być kierownica, to zróbmy ją małą. Muszą być wycieraczki? To będą cmokać. Tak, w testowym Peugeot 508 wycieraczki cmokały na deszczu. Oprócz tego tryb auto wycieraczek jest w miejscu, gdzie powinno być pojedyncze przetarcie szyby, a automat działa według sobie znanego algorytmu, który nijak się ma do ilości wody na szybie.

Ale to absolutnie francuskie, podobnie jak stojąca w prowadnicach szyberdachu woda w poprzedniej Megance. Albo woda kapiąca do bagażnika po otwarciu klapy w obecnej Megance. Niemcy by do tego nie dopuścili. Inżynierowie pracowaliby tak długo, aż klapa osuszałaby się w trakcie unoszenia. Tymczasem Francuzi uważają, że opuszczanie domu w deszczową pogodę to wymysł germańskich oprawców.

Peugeot 508 jest na swój sposób dziwny. Na przykład jak na limuzynę zupełnie nie ma miejsca nad głową z tyłu (w teście porównuję z BMW Serii 3 – rysunki techniczne na końcu tego wpisu). Ale jednocześnie jest przyjemniejszy w prowadzeniu, ma lepsze zawieszenie, jest bardziej dynamiczny niż 80 procent jego mniej lub bardziej bezpośrednich rywali. Jest też absurdalnie drogi, z czego powinienem szydzić i jednocześnie przeprosić Forda za test Mondeo Vignale. Ale Ford już dawno strzelił focha, nie odbiera moich maili i telefonów, a już na pewno odfolołował mnie w mediach społecznościowych, więc mogę sobie mówić, że to miękkie pytki.

Miejsce nad głową w Peugeot 508 i BMW Serii 3. Nie uwierzyłbym, gdybym się nie przejechał jednym i drugim i nie obejrzał później różnicy na wideo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *