Renault Zoe to produkowany od 2012 roku samochód elektryczny zbudowany na platformie Clio. Przez lata Renault Zoe i Nissan Leaf zmieniały się na pierwszym miejscu w europejskim rankingu sprzedaży aut elektrycznych.

Dopiero w 2019 roku wszystkich przebiła Tesla Model 3. Być może kolejna kuracja odmładzająca i większe akumulatory pozwolą Zoe zwrócić na pierwsze miejsce. Początek 2020 roku był dla francuskiego elektryka obiecujący, a potem przyszła pandemia i świat stanął.

Kilka miesięcy później Zoe jest 74 sprzedane egzemplarze za Teslą3 (prawie 20,5 tys. sztuk), na trzecim miejscu jest e-Golf (10,5 tys. sztuk), potem e-208, Leaf, e-tron, Kona Electric, e-Niro, i3, a pierwszą dziesiątkę zamyka e-Up. Tesla i Renault razem znalazły tylu nabywców, co kolejnych pięć modeli w rankingu sprzedaży. W sumie w Q1 2020 w Europie sprzedano 131261 samochodów elektrycznych – 58 procent więcej niż rok wcześniej.

Dla porównania w Polsce w pierwszym kwartale 2020 roku sprzedano zarejestrowano 885 BEV – 54 procent więcej niż w Q1 2019, więc idziemy zgodnie z trendem, nawet jeśli wszystkich elektryków w Polsce sprzedało się od stycznia do końca marca mniej niż Porsche Taycan w całej Europie. W drugim kwartale sprzedaż elektryków w Polsce nieco zwolniła, ale nie tak bardzo jak rynek w związku z pandemią.

Najpopularniejsze samochody elektryczne (BEV) w Polsce w tym roku to narazie Nissan Leaf, Skoda e-Citigo i właśnie Renault Zoe. Czy w trzecim kwartale na rynku zamiesza Volkswagen ID.3? Bo Izera prędko nie nadejdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *