Siedmiomiejscowe SUVy nie są żadną rewolucją, podobnie jak oferowanie modelu w wersji zwykłej i przedłużonej. Czy Volkswagen Tiguan Allspace wnosi coś nowego?

Volkswagen Tiguan Allspace to przedłużony Tiguan. Pierwsza generacja popularnego crossovera była moim zdaniem przełomem w sferze jakości i funkcjonalności. Do tego stopnia, że przekonałem rodziców aby pozbyli się okropnego Volvo S40 i przesiedli się do czegoś porządnego. Mój ojciec jest z Tiguana tak zadowolony, że nie chce słyszeć o zamianie auta na nowe.

Ale Tiguan drugiej generacji mnie rozczarował. Nie dlatego, że czegoś mu brakuje. To ten sam sprawdzony przepis okraszony nowoczesnymi rozwiązaniami rodem z Audi i wyższych modeli Volkswagena. Problem w tym, że podczas gdy Volkswagen rozkoszuje się sprzedażowym sukcesem konkurencja nie śpi. KIA Sportage i Hyundai Tucson razem sprzedają się lepiej niż Tiguan, któremu po piętach depcze Peugeot 3008.

Do tego dochodzą minivany, które w wydaniu w wydaniu Renault czy Peugeot atakują segment crossoverów modelami takimi jak Espace, Scenic czy 5008. Scenic i Grand Scenic to wersje zwykła i przedłużona suvominivana, tak jak Volkswagen Tiguan Allspace to przedłużony Tiguan.

Volkswagen Tiguan Allspace to oprócz dodatkowych 21,5 centymetra długości i dłuższego rozstawu osi przede wszystkim większy bagażnik, który można dodatkowo wypełnić opcjonalnym, trzecim rzędem siedzeń.

Do trzeciego rzędu siedzeń wzdycha mój sąsiad, który kupił Sharana, ale w wersji 5-miejscowej. Twierdzi, że dodatkowe miejsca przydałyby mu się w sytuacjach rodzinnych, kiedy z trójką dzieci i dziadkami mógłby  się zabrać w weekend do restauracji jednym samochodem, a nie dwoma. Do tego dochodzą sytuacje, kiedy ze szkoły odbiera się nie tylko swoje dzieci, ale też np. dzieci znajomych.

Ale trzeci rząd siedzeń nie jest rozwiązaniem idealnym, kiedy w drugim rzędzie zamocowane są foteliki. Nagle okazuje się, że przedostanie się do trzeciego rzędu wymaga demontażu fotelików, a potem mocowania ich na nowo. W bagażniku teoretycznie mogą podróżować najstarsze dzieci, o ile nie są za wysokie. Ale młodsze dzieci w fotelikach powinny zostać w drugim rzędzie. Trzeba dobrze rozpracować logistykę, żeby wiedzieć kto jest w jakim wieku, jakiego wzrostu, a kto musi jeździć w fotelikach.

W dodatku Volkswagen Tiguan Allspace mimo sporego bagażnika ma w nim niewiele miejsca dla dodatkowych dwóch pasażerów. Z tej perspektywy Tiguan Allspace wydaje mi się dobrą alternatywą dla zwykłego Tiguana, jako SUV z dużym bagażnikiem, ale niekoniecznie alternatywę dla minivana, jako auto 7-miejscowe.

Volkswagen Tiguan Allspace wg Ani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *