rainbow_sheikh_jeep

Mieszkałem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich siedem lat, przez rok miałem już nawet prawo jazdy i własny samochód, a nigdy nie dojechałem do samochodowego muzeum Tęczowego Szejka.

Tęczowy Szejk (Rainbow Sheikh) naprawdę nazywa się Sheikh Hamad Bin Hamdan Al Nahyan i ma mnóstwo pieniędzy. Kiedy mówię mnóstwo, mam na myśli kupię sobie wyspę i wykopię na niej rowy w kształt mojego imienia, które następnie zaleję wodą, żeby napis widoczny był z kosmosu mnóstwo.

hamad_futaisi_island

Trochę tym przegiął i jego koledzy się na niego obrazili. Ostatnio Tęczowy Szejk rzadko widywany jest nie tylko w swojej posiadłości, ale w Emiratach w ogóle. To tak, jakby ktoś wybudował sobie wielki pomnik Jezusa… a, nie.

jezus_swiebodzin_rolls

Posiadłość Tęczowego Szejka jest pod Abu Dhabi, stolicą ZEA. Szejk jest właścicielem olbrzymiej kolekcji samochodów, głównie z lat 60-90. Część to auta seryjne, inne to projekty wykonane według jego planów. Do tego są jeszcze modele samochodów w skali 4:1, świat na kołach, itp.

Problem z muzeum Tęczowego Szejka to brak informacji. Do barierki przyklejone są kartki z nazwą samochodu lub projektu i rokiem jego powstania. Niektóre nazwy są przekręcone, prawdopodobnie ze względu na ich fonetyczny zapis po arabsku w dowodzie rejestracyjnym, a następnie przetłumaczenie tego zapisu z powrotem na angielski.

O większości z tych samochodów wiem pewnie tyle co Wy lub jeszcze mniej, więc potraktujcie ten film raczej jako możliwość obejrzenia kolekcji, niż dowiedzenia się o niej czegoś konkretnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *