Kombi-vany takie jak Volkswagen Caddy, Peugeot Partner, Fiat Doblo czy Renault Kangoo to z jednej strony dobra propozycja dla działających w zatłoczonych miastach przedsiębiorców, z drugiej strony mogą służyć za samochody rodzinne. Jedne lepiej, drugie gorzej.

Ale zanim stwierdzisz, że Caddy sprawdzi się lepiej w twoim życiu niż na przykład Golf Sportsvan lub Touran, dobrze się zastanów. Jeśli szukasz auta 7-osobowego Touran i Caddy teoretycznie się sprawdzą. Ale wnętrze Caddy nie można tak łatwo przearanżować. Wymontowanie dodatkowych siedzeń wymaga dwóch par silnych rąk. Podobnie z fotelami w drugim rzędzie. Jasne, łatwo je złożyć, żeby powiększyć przestrzeń ładunkową, ale żeby uzyskać pełne 3030 litrów obiecywane przez VW trzeba się namęczyć.

Inny drobny szczegół, to próg. Niby nic, ale kiedy porównasz wsiadanie na tylne siedzenie w Volkswagenie Caddy i Peugeot Partner okaże się, że w Caddym musisz podciągać wyżej nogę. Jeśli oprócz dzieci chcesz czasem wozić też dziadków, to może być istotne.

Jak na kombi-vana Volkswagen Caddy oferuje szeroki wybór jednostek napędowych. Do tego opcjonanie automatyczna skrzynia biegów i napęd na wszystkie koła 4Motion. Nie podejrzewam, żeby właściciele Caddy jeździli nim w teren, ale w trudnych warunkach pogodowych dołączany napęd na tylną oś się przyda. Szczególnie jeśli mieszkasz w górach. Peugeot Partner i Citroen Berlingo mają tylko opcjonalny system Grip Control, który zmienia ustawienia ESP w taki sposób, żeby poprawić przyczepność w zależności od podłoża.

Ciekawym rozwiązaniem, na które zwrócił moją uwagę jeden z widzów oglądających test Peugeot Partner, jest możliwość wykorzystania tego typu samochodu w celach turystycznych. Są firmy specjalizujące się w zabudowach przestrzeni bagażowej w kombi-vanach. Z tyłu mieści się składane, dwuosobowe łóżko, szafki na bagaże i żywność, siedziska, stolik turystycznych, wysuwana kuchenka. Tego typu zabudowę można potem stosunkowo łatwo zdemontować i samochód powraca do normalnej konfiguracji pasażersko-dostawczej. Albo można po prostu zamówić Caddy w wersji turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *