Co to tak naprawdę jest Cupra Formentor? Cupra to niegdyś sportowe ramię i oznaczenie sportowych modeli marki Seat, a dziś osobna marka skupiająca się na autach o sportowych osiągach. Cupra to skrót od Cup Racing – pucharowe wyścigi.

Cupra Formentor to w uproszczeniu to Seat Leon z podwyższonym prześwitem i dłuższymi zwisami. Ale o ile w Seacie Leonie powyżej 150-konnej benzyny 1.5 lub 204-konnej hybrydy typu plug-in nie podskoczysz, o tyle w Cuprze od tego poziomu startujesz.

Gama silnikowa Formentora zaczyna się niewinnie od 150-konnego 1.5 TSI z manualną skrzynią biegów i napędem na przednią oś, ale potem jest już 2-litrowa silnik o mocy 190 KM i napędem na wszystkie koła, dwie hybrydy typu plug in o mocy 204 i 245 KM z napędem na przód, 245 KM na przód i wisienka na torcie – 310 KM z napędem na wszystkie koła.

To jest właśnie 310-konny Formentor VZ – skrót od veloz, po hiszpańsku szybki. Czas od zera do setki to (oficjalnie) 4,9 sekundy, ale z launch control osiągnąłem 4,6 sekundy. A od 80 do 120 Formentor przyspiesza w nieco ponad 3 sekundy.

Zapraszam na test!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *