Peugeot 208 zdobył tytuł Car of the Year 2020. A co z Renault Clio?

Krótkie wyjaśnienie. Konkursów z “samochód roku” w tytule jest wiele. Na przykład kolega po fachu Maciek Pertyński jest polskim jurorem w konkursie World Car Awards (Światowy Samochód Roku). W ubiegłym roku Wojciecha Sierpowskiego – wieloletniego polskiego jurora w konkusie Car of the Year (Europejski Samochód Roku) – zastąpił Roman Popkiewicz. Drugim polskim jurorem w COTY jest Maciej Ziemek. Są też konkursy lokalne, jak Car of the Year Polska (nowa inicjatywa Wojtka Sierpowskiego). W COTY PL mam przyjemność być jednym z jurorów.

To właśnie z okazji pierwszej polskiej edycji COTY jesienią 2019 roku firma Peugeot Polska zorganizowała dla jurorów krótkie jazdy testowe nowym 208. Opublikowałem wtedy na gorąco materiał z takiej jazdy zapoznawczej. Ciekawy samochód, ale biorąc pod uwagę innych konkurentów do nagrody, nie aż tak wyjątkowy. Przynajmniej nie w polskich warunkach.

208-kę odebrałem na normalny test 2 marca 2020 roku. Właśnie odwołano salon samochodowy w Genewie, gdzie tradycyjnie ogłaszany jest wynik głosowania COTY. Wynik ogłoszono więc w wąskim gronie: zwycięzcą został Peugeot 208.

Każdy z konkursów ma swoje zasady, jurorzy oceniają auta według różnych kryteriów, np. pod kątem specyfiki rynków, które reprezentują. To wyjaśnia, dlaczego w finałowej siódemce Peugeot 208 konkurował z Porsche Taycan. I nie dziwię się, że lew pokonał pierwszy prawdziwy masowy elektryczny samochód sportowy. Ale dlaczego Peugeot 208 wygrał z autami dla ludu, takimi jak Renault Clio czy Toyota Corolla? Zapraszam na test!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *