Hyundai Ioniq występuje w trzech wersjach: hybryda, hybryda typu plug in oraz elektryczna. Dziś porównanie hybrydy i elektryka. Który bardziej się opłaca?
Przede wszystkim wyjaśnijmy sobie, że “opłaca się” jest pojęciem względym. Dla wielu osób zakup nowego samochody, nawet jeśli w zasięgu ich możliwości finansowych, jest psychicznie trudny do zaakceptowania. Rozumiem to i nie będę starał się wszystkich przekonywać, że zakup nowego auta jest niezbędny, aby bezproblemowo korzystać z tego środka transportu.
Niemniej dla potrzeb tego materiału porównuję dwa nowe samochody i obliczenia opieram na cenach nowych egzemplarzy. Hyundai Ioniq Hybrid cennik
Hyundai Ioniq Electric cennik
Hyundai Ioniq Hybrid to klasyczna hybryda w której silnik spalinowy i motor elektryczny działają razem w celu optymalizacji osiągów i zużycia paliwa. W pewnych sytuacjach motor elektryczny może wspomagać lub zastępować silnik spalinowy. W ten sposób powinno spadać zużycie paliwa.
Przedliftowa wersja hybrydowego Hyundaia Ioniqa pozytywnie mnie zaskoczyła. Napęd w nim różni się np. od tego w Toyocie Prius tym, że zamiast skrzyni bezstopniowej (CTV) ma skrzynię dwusprzęgłową (DCT). To sprawia, że prowadzenie hybrydowego Ioniqa wydaje się bardziej naturalne, a w trybie sportowym auto daje nieporównywalnie więcej wrażeń z jazdy niż Prius.
Ale Toyota Prius jest o wiele bardziej oszczędna. Hybrydowy Ioniq nie może się zdecydować czy jest samochodem oszczędnym czy do zabawy.
Hyundai Ioniq Electric to samochód o napędzie elektrycznym, który z optymalnych warunkach może pokonać nawet ponad 300 kilometrów na jednym ładowaniu akumulatorów. Akumulatory w tym modelu mają pojemność 38 kWh.
Wersja elektryczna jest bardzo podobna do wersji hybrydowej. Jedyne widoczne różnice z zewnątrz to opływowa, zamknięta maskownica chłodnicy oraz brak rury wydechowej. Wewnątrz nieco inne zegary i przyciski w miejscu dźwigni zmiany biegów.
Czy w polskich warunkach Hyundai Ioniq Electric ma jakąkolwiek przewagę nad wersją hybrydową? Zapraszam na test!
Dodaj komentarz